MK-foto.JPG
Ing. Miroslav KAVKA

nar: 16. listopadu 1962


Kontakt:

Voskovcova 6
779 00 Olomouc


email: kavkam.r@tiscali.cz

 

Vše kolem sbírky pivních etiket a pivovarů

Když jsem na jedné ze schůzek našeho klubu sběratelů řešil s kolegou bydlícího v Hranicích kolik pivovarů se nacházelo v tomto městě bylo mě řečeno, že dva. Já žil v tušení, že jen jeden. Tož nedalo se nic dělat - začal jsem pátrat v historii. Musím poděkovat dvěma osobám a to pracovnici Městského informačního střediska paní B. Novákové, která mě odkázala a dala kontakt na pana Jířího Nebeského, který se zajímá o historii města. Od jmenovaného jsem obdržel pár stránek z knihy, která se zabývá historií hranických domů. Jak vidíte na přiložené mapě z roku 1745 již v této době tu jsou dva pivovary.

Pod číslem 6 je to zámecký (vrchnostenský) pivovar, který se nacházel na místě starého pernštejnského hradu a byl roku 1672 přestavěn na hospodářské objekty zámku / zámecké sýpky, palírna, pivovar se sladovnou…) Tyto hospodářské budovy byly roku 1959 byly zbourány.

Pod číslem 29 je to Měšťanský pivovar a v té době jak lze vidět na mapě se nacházel v domě čp. 118. Totiž do třicetileté války se pivo vařilo v různých právovarečných domech. V tomto domě byl postaven první Měšťanský pivovar v Hranicích. Podrobněji o pohybu přímo pod tímto pivovarem.

Více o historii těchto domů si můžete přečíst v knize
MAPA
Mapa-1745

Mapa-1745

Kniha Historie hranických domů
FOTOGRAFIE TÝDNE :
M. Kavka

M. Kavka

Pivovar Deštná - 2011 (okr. Tábor)
M. Kavka

M. Kavka

Pivovar Horní Benešov - (okr. Opava)
M. Kavka

M. Kavka

Pivovar Jesenec - (okr. Prostějov)
M. Kavka

M. Kavka

Pivovar Javorník-Biskupský - 2011 (okr. Jeseník)
M. Kavka

M. Kavka

Pivovar Říkovice (okr. Přerov)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one