MK-foto.JPG
Ing. Miroslav KAVKA

nar: 16. listopadu 1962


Kontakt:

Voskovcova 6
779 00 Olomouc


email: kavkam.r@tiscali.cz

 

Vše kolem sbírky pivních etiket a pivovarů

 

Jako v každém větším městě i zde se nenacházel jeden pivovar , ale v Uherském Hradišti se nacházely celkem tři pivovary. Pivovar, který stojí v Jarošově do tohoto seznamu nepočítám. První informace ohledně pivovarů jsem objevil v knize Uherské Hradiště, královské město na řece Moravě. O těchto pivovarech se mnoho neví a proto bych chtěl poděkovat paní B. Rašticové ( Zástupkyně ředitele Slováckého muzea v Uherském Hradišti) , která mně poskytla informace a upřesnila i místa, kde tyto pivovary stály.

 

 

Pivovary byly dvojí: městský a měšťanský

 

První pivovar v Uherském Hradišti byl pivovar

 

MĚSTSKÝ:


           ve středověku sídlil městský pivovar a sladovna ve dvoře Staré radnice (míněno pivovar města) a město vařilo pivo pro svou potřebu ale také na prodej ve svých vesnicích a krčmách. V nádvoří radnice bylo několik objektů, bližší podrobnosti však nejsou známy. Jen zmínka pouze v urbáři z roku 1678. Těžko usoudit, zda základy domů kolem dnes pěkně upraveného nádvoří Staré radnice nepocházejí z někdejších budov pivovaru a sladovny (nejspíš ne, město mnohokrát vyhořelo). Po koupi domu čp. 16 se už ve dvoře Staré radnice pivo nevařilo - městský pivovar se přestěhoval do čp. 16.

 

Jako druhý pivovar v Uherském Hradišti byl

 

 MĚŠŤANSKÝ Starý:

 

            v roce 1628 získalo město koupí po jednom z „rebelantů" pivovar v domě čp. 16 v ulici Pivovarské (byl tedy nejprve městský, avšak vařil pivo jak pro město, tak pro měšťany). Tento pivovar pak získali měšťané roku 1688. Dům čp. 16 dnes už nestojí a jeho parcelu zaujala (kromě dalších) mohutná budova pošty. Dům čp. 16 stál jakoby v zákrytu za domem čp. 15 a ten stál tam, kde je dnes přední pravý roh pošty při pohledu na poštu z náměstí směren na Hradební ulici. Osudy původně městského, později měšťanského pivovaru v čp. 16 nejsou jasné, prameny mlčí, zřejmě zanikl po vybudování Nového měšťanského v Hradební ulici. Pivovarská ulice se dnes jmenuje Poštovní (spojka od Hradební ulice na Masarykovo náměstí)

 

Třetí a poslední pivovar v Uherském Hradišti byl,

 

MĚŠŤANSKÝ Nový (Zedníčkův):


            hradišťští právováreční měšťané vybudovali v letech 1879-1887 nový pivovar se sladovnou v Hradební ulici. Tento pivovar však na rozdíl od Jarošovského neprosperoval a byl tedy pronajímán. Jeho dlouhodobým nájemcem byl Karel Zedníček, který měl pivovar v nájmu od počátku 20. století. V roce 1921 postihl pivovar požár, při němž byla zničena celá sladovna a velká část pivovaru i se zařízením. O 10 let později pivovar zcela zanikl, byl zde zřízen režijní sklad, který sloužil potřebám pivovaru v Jarošově.

 

V roce 1688 město vybudovalo pivovar v Jarošově

 

 

 

1
FOTOGRAFIE TÝDNE :
M. Kavka

M. Kavka

Pivovar Deštná - 2011 (okr. Tábor)
M. Kavka

M. Kavka

Pivovar Horní Benešov - (okr. Opava)
M. Kavka

M. Kavka

Pivovar Jesenec - (okr. Prostějov)
M. Kavka

M. Kavka

Pivovar Javorník-Biskupský - 2011 (okr. Jeseník)
M. Kavka

M. Kavka

Pivovar Říkovice (okr. Přerov)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one